Start Aktualności Święto Narodowe Trzeciego Maja
Święto Narodowe Trzeciego Maja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 03 maja 2018 17:06

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

Doniosłość tego aktu znana już była w momencie uchwalenia i już 5 maja 1791 roku dzień jej uchwalenia uznano za święto narodowe. Oprócz Polski rocznica Konstytucji 3 Maja jest świętowana na Litwie, która w chwili uchwalenia tej konstytucji również należała do Rzeczypospolitej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja uczciliśmy w dniu 30 kwietnia. Cała szkoła zebrała się w hali gimnastycznej na uroczysty apel.

Pierwszą, oficjalną częścią było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w obecności sztandaru szkoły.

Następnie klasy gimnazjalne (przede wszystkim klasa druga) przedstawiły okolicznościowy montaż słowno - muzyczny, który zapoznawał nas z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Najbardziej podobał się wszystkim polonez, zwany inaczej chodzonym, odtańczony na zakończenie.

W samym dniu 3 maja w gminnych uroczystościach uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, szczególnie poczty sztandarowe: sztandar Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prałata Antoniego Kołodzieja oraz poczet sztandarowy niosący sztandar Armii Krajowej, przekazany naszej szkole przez żołnierzy Armii Krajowej.

Poprawiony: czwartek, 03 maja 2018 18:31
 
Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 1 w Domaradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Ważne Adresy

Polecane adresy
Europejski Fundusz Społeczny
Stowarzyszenie CRAS Nasz partner

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1131
Yesterday1178
Week1131
Miesiąc25501
Wszystkie132715

Powered by Kubik-Rubik.de

Ta strona zapisuje w Twoim urządzeniu krótkie informacje tekstowe zwane plikami cookies (ciasteczkami). Są one wykorzystywane do zapisywania indywidualnych preferencji użytkownika, umożliwiają logowanie się do serwisu, pomagają w zbieraniu statystyk Twojej aktywności na stronie. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Ustawienie lub pozostawienie ustawienia przeglądarki na akceptację cookies (ciasteczek) oznacza wyrażenie przez Ciebie świadomej zgody na takie praktyki.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information