Start Aktualności
Nowiny
SZKOŁA ZWYCIĘSKA W KONKURSIE „Erlebnisreise mit Deutsch PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 14 listopada 2017 01:36

SZKOŁA ZWYCIĘSKA W KONKURSIE „Erlebnisreise mit Deutsch” – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W DOMARADZU

Początkiem października uczniowie naszej szkoły uczący się języka niemieckiego (a są to klasa VII, II i III gimnazjum) dowiedzieli się o ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Goethe Institut „Erlebnisreise mit Deutsch” – „Z niemieckim w drogę”. Głównym celem konkursu było propagowanie nauki języka niemieckiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pocztówki z wakacji indywidualnie lub w zespole max. 5-osobowym w terminie do 27.10.2017r., zaprojektowaniu dwóch stron – przód oraz tył. Zadanie nie należało do łatwych, ponieważ organizator podał kryteria, które należało spełnić:

  • - forma i grafika była dowolna,
  • - pozdrowienia w języku niemieckim sformułowane powinny być na poziomie odpowiadającym poziomowi ucznia na jednej ze stron,
  • - dodatkowym wyzwaniem dla uczniów było umieszczenie w pozdrowieniach min. 3 niemieckich słów z 19 podanych przez organizatora konkursu,
  • - tekst pocztówki nie mógł przekraczać 150 znaków ze spacjami.

Warunki te nie były dla uczniów naszej szkoły żadną przeszkodą. Na 84 uczennic i uczniów uczących się języka niemieckiego w szkole połowa wzięła udział w tymże konkursie. 42 uczennic i uczniów indywidualnie lub w zespole wykonali 19 prac konkursowych, które wysłaliśmy do organizatora konkursu drogą elektroniczną oraz pocztą. Prace były bardzo kreatywne i oryginalnie wykonane. 397 szkół z całej Polski wzięło udział w konkursie, z tego 62 szkoły zostały wyróżnione a organizator wyłonił 15 szkół zwycięskich z całej Polski, w tym również naszą. Uczniowie wiedzieli, że walczą o wygraną dla szkoły, a nie dla siebie. Dzięki nim szkoła otrzyma od organizatora konkursu box z grami do nauki języka niemieckiego oraz nagrodę niespodziankę. Nie możemy się doczekać!

Reprezentowali nas

z klasy VII:

Dominik Bryś, Marek Kozioł, Kinga Kozioł, Mateusz Śmigiel, Kinga Łobodzińska, Krystian Janusz Z klasy II gimnazjum:

Damian Łabisz, Karolina Hunia, Alicja Jara, Daria Ząbek, Justyna Łobodzińska, Patrycja Wolanin, Sabina Pitera, Łukasz Bober, Kacper Dziki, Adrian Rogoz, Mateusz Dytko, Karol Mikoś, Tomasz Kurcoń, Bartosz Buczek, Bartosz Wątróbski, Dorota Bieniasz, Paulina Froń, Urszula Bober, Magdalena Kucharska, Zuzanna Stec

Z klasy III gimnazjum:

Kamil Obłój, Łukasz Bator, Dominik Szałajko, Martyna Kozak, Klaudia Rogoz, Zuzanna Gosztyła, Anna Zając, Patryk Pełdyjak, Łukasz Bober, Krystian Czerwiński, Natalia Telesz, Kinga Macior, Aleksandra Bober, Martyna Pitera, Piotr Bober, Łukasz Kurcoń.

 

GRATULUJĘ WSZYSTKIM UCZENNICOM ORAZ UCZNIOM JESTEŚCIE DUMĄ NASZEJ SZKOŁY

Ewa Witalisz

Link do strony z wynikami:

https://www.goethe.de/ins/pl/pl/spr/eng/erd/2af.html

https://www.goethe.de/resources/files/pdf137/z-niemieckim-w-droge_wyniki_08.11.pdf

Poprawiony: wtorek, 14 listopada 2017 01:45
 
Dzień Edukacji Narodowej 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 15 października 2017 11:13

Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy  corocznie w dniu 14 października. Data jest nieprzypadkowa (wcześniej Dzień Nauczyciela obchodzono 21 listopada), gdyż właśnie 14 października 1773 roku powołano Komisję Edukacji Narodowej.

Ponieważ w tym roku 14 października wypada w sobotę, w naszej szkole święto to obchodziliśmy 13 października, w piątek :).

Głównym elementem uroczystości była akademia, przygotowana i przedstawiona przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły.

Było i na poważnie i na wesoło.

Na wesoło był niewątpliwie pokaz najnowszej mody pedagogicznej.

 

Poważnie i wzruszająco.

A to skecz w wykonaniu Karoliny i Martyny.

Na koniec Pani Dyrektor podziękowała wszystkim  gościom, rodzicom oraz uczniom.

Więcej zdjęć można obejrzeć w GALERII.

Poprawiony: niedziela, 15 października 2017 16:04
 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 17 września 2017 09:23

Po nieco przedłużonych wakacjach, w dniu 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018.

Rozpoczęliśmy go z Bogiem, od mszy świętej.

Kolejnym punktem programu było spotkanie w sali gimnastycznej, gdzie w uroczysty sposób odśpiewaliśmy hymn państwowy.

Następnie wysłuchaliśmy przemówienia Pani Dyrektor, która pokrótce poinformowała uczniów i ich rodziców o najważniejszych zmianach, czekających na w związku z reformą systemu oświaty.

Ostatnim punktem było spotkanie z wychowawcami.

Od jutra rozpoczynamy naukę!

Poprawiony: niedziela, 17 września 2017 10:13
 
Wycieczka do Sanoka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 31 października 2015 14:31

W sobotę 24 października 2015 roku odbyła się trzecia wycieczka z cyklu: ?Wycieczki do miejsc kultury?.

Pierwszym odwiedzonym miejscem był Haczów, a obiektem zwiedzanym ? największy i jeden z najstarszych w Europie kościół drewniany w Europie. Został wzniesiony pod koniec XIV wieku i służył wiernym przez 6 wieków. W 2003 roku zabytkowy kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Uczestnicy wycieczki podziwiali unikatową polichromię figuralną oraz gotyckie rzeźby i portale z XV wieku. Niezwykłym przeżyciem był spacer krużgankami zwanymi sobotami. Soboty to zadaszone, niskie podcienia wokół kościoła, wsparte na słupach i przykryte jednospadowym dachem. Dawniej już od soboty gromadzili się tam wierni przybywający nieraz z daleka na nabożeństwa niedzielne (stąd nazwa: soboty).

Następnym celem podróży tego dnia była Stara Wieś, a zwiedzanym obiektem - późnobarokowa bazylika pw. Wniebowzięcia NMP. Budowniczymi bazyliki i przyległego do niej klasztoru byli paulini. Obecnie opiekują się nią jezuici. Kleryk Mateusz pięknie opowiadał zarówno o historii kościoła, jak i o jego wartości zabytkowej. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że oglądane zabytki to pamiątki baroku. Do wnętrza świątyni prowadzą trzy portale, we wnętrzu są trzy nawy ? główna i dwie boczne. Ściany prezbiterium, nawy poprzecznej i głównej są zdobione głównie ornamentami roślinnymi oraz główkami aniołków. Sklepienie kościoła jest częściowo kolebkowe z lunetami, a częściowo kolebkowo-krzyżowe. W zakrystii można podziwiać barokowe polichromie, rokokowy ołtarz oraz szafy i lawaterz z odlewem cynowym Chrystusa Boleściwego i rzeźbą Gołębicy ? Ducha Św. w zwieńczeniu.

Bardzo atrakcyjnym miejscem do zwiedzania okazało się muzeum, które zawiera bogate zbiory o działalności jezuitów, liczne eksponaty przyrodnicze, etnograficzne i kultowe z obszarów misji jezuickich w Afryce, Azji, Ameryce i Australii.

Po serdecznym pożegnaniu z bratem Mateuszem wyruszono w dalszą trasę. Ta prowadziła do Muzeum Historycznego w Sanoku. Muzeum mieści się w salach sanockiego zamku. Warto tu zobaczyć jedną z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce, która liczy ponad 1200 eksponatów. Można podziwiać również zrekonstruowany ikonostas oraz sprzęty liturgiczne.

W muzeum mieści się też galeria artysty malarza - Zdzisława Beksińskiego, jednego z najciekawszych artystów współczesnych. Ekspozycja jest największa na świecie, liczy około 600 prac. Są to prace olejne, obrazy malowane na szkle, rzeźby, szkice, rysunki, grafiki z różnych okresów a także prace komputerowe. Warto obejrzeć tę wystawę, chociaż interpretacja prac tego, znanego na całym świecie, artysty jest bardzo trudna.

Po wyjściu z muzeum wszyscy byli już zmęczeni i głodni. Zatem, jeszcze jedno zdjęcie na tle zamku i ?.

Jazda na pyszny obiadek w zajeździe ?Pod lipą?.

Po dłuższym, miłym odpoczynku, uczestnicy wycieczki, pełni nowych sił wyruszyli dalej, gdyż w planie wycieczki uwzględniono jeszcze zwiedzenie kolejnego zabytku architektonicznego wpisanego na światową listę UNESCO. Jest to zabytkowy kościół drewniany w Bliznem nazywany często ?perłą gotyku?. Słynie on z niezwykle oryginalnych i wspaniałych malowideł.

To jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Polsce. Nad całym kościołem zachowała się jednolita więźba dachowa, tzw. reklama storczykowa. Jest to niezwykle mocna konstrukcja zrębowo - zaskrzynieniowo - zaczepowa. W górnej części nawa została zwężona o zaskrzynienia, które zasłaniają konstrukcję dachu. Największą osobliwością kościoła jest bogactwo malowideł pokrywających strop i ściany. Powstawały od XVI do XVIII w. Przedstawiały one sceny biblijne i prawdy wiary. Nazywa się je często ?biblią dla ubogich?, gdyż poruszały one sumienia i nauczały jak żyć moralnie i zgodnie z nauką Kościoła. W ołtarzu bocznym kościoła znajduje się figura Matki Bożej Królowej Pełnej Łaski. Tu modlił się Karol Wojtyła niedługo przed wyjazdem na konklawe, na którym został wybrany na papieża.

Z Bliznego pozostało już tylko kilka kilometrów do przebycia, wiec po kilku minutach autobus zaparkował przed szkoła, gdzie na młodszych uczestników wyprawy czekali już rodzice.

 

Więcej zdjęć zobaczcie w GALERII.

Poprawiony: niedziela, 08 listopada 2015 20:33
 
Wycieczka do Krakowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 19 października 2015 21:14

 

 

W projekcie "Wycieczki do miejsc kultury" najważniejszym wyjazdem była wycieczka do Krakowa.

Pamiątkowe zdjęcie pod smokiem to obowiązkowy punkt programu wszystkich wycieczek.

Kraków to niewątpliwie miasto najbardziej godne zwiedzania ze wszystkich polskich miast. na każdym kroku można dosłownie dotknąć historii naszej Ojczyzny.

Celem naszej wycieczki było zapoznanie jej uczestników z tymi okresami w historii Polski, w których Kraków odgrywał bardzo ważną rolę, szczególnie pod względem kulturalnym.

Najbardziej znanym zabytkiem materialnym Krakowa jest Wawel, gdzie zgromadzone są zabytki państwowości polskiej, szeroko rozumianej kultury oraz chrześcijaństwa.
Podziwialiśmy wspaniale i mądrze urządzony Zamek Królewski, przepiękne kaplice w Katedrze Wawelskiej oraz dotknęliśmy serca dzwonu Zygmunt.

Podczas spaceru Drogą Królewską podziwialiśmy piękno i godzien najwyższego szacunku wiek pięknych zabytkowych budowli.

Duże zainteresowanie wzbudził kościół Franciszkanów, gdzie bardzo stare mury zostały ozdobione znacznie nowszą, choć już ponad stuletnią polichromią Stanisława Wyspiańskiego

i przepiękne witraże, również projektu tego wszechstronnego artysty.

 

 

Po obiedzie bardzo fachowy przewodnik przedstawił nam w Galerii Sukiennice historię malarstwa polskiego XVIII i XIX wieku.

Niektórzy byli już baardzo zmęczeni...

Do obejrzenia był jeszcze Bunkier Sztuki z galerią sztuki współczesnej.

A potem już tylko jazda do domu. Nie bez kłopotów spowodowanych chorobą lokomocyjną :(.

Więcej zdjęć i w lepszej rozdzielczości zamieściliśmy w naszej GALERII.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2015 22:06
 
«pierwszapoprzednia12345678następnaostatnia»

Strona 1 z 8
Copyright © 2017 Szkoła Podstawowa nr 1 w Domaradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Ważne Adresy

Polecane adresy
Europejski Fundusz Społeczny
Stowarzyszenie CRAS Nasz partner

Licznik odwiedzin

Dzisiaj1
Yesterday26
Week120
Miesiąc449
Wszystkie83566

Powered by Kubik-Rubik.de

Ta strona zapisuje w Twoim urządzeniu krótkie informacje tekstowe zwane plikami cookies (ciasteczkami). Są one wykorzystywane do zapisywania indywidualnych preferencji użytkownika, umożliwiają logowanie się do serwisu, pomagają w zbieraniu statystyk Twojej aktywności na stronie. W każdej chwili możesz zablokować lub ograniczyć umieszczanie plików cookies (ciasteczek) w Twoim urządzeniu zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej. Ustawienie lub pozostawienie ustawienia przeglądarki na akceptację cookies (ciasteczek) oznacza wyrażenie przez Ciebie świadomej zgody na takie praktyki.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information